Aerolinky airBaltic zveřejnily výsledky hlasování, ve kterém mohli lidé na internetu rozhodovat o pojmenování 48 letadel společnosti. Vybírali z měst Lotyšska, Litvy a Estonska. Hlasování získalo nečekanou popularitu v České republice.
Češi jej totiž, alespoň podle příspěvků na sociálních sítích, výrazně ovlivnili a zařídili, že se mezi vybraná města dostala malá estonská obec Kunda. Obec Kunda měla podle průběžných výsledků zdaleka nejvíce hlasů.

O názvech 48 letadel rozhodovali lidé z celého světa
V rámci oslav 35. výročí události známé jako Baltský řetěz, mírové demonstrace jednoty pobaltských států proti sovětské okupaci, se lotyšská letecká společnost Air Baltic rozhodla pojmenovat 48 svých letadel po městech Estonska, Lotyšska a Litvy.
„Pojďme společně uctít historii Pobaltí!“ vyzvala na webových stránkách lotyšská společnost Air Baltic, kde je i odkaz na anketu, ve které může každý člověk včetně cizinců hlasovat mezi jednotlivými městy jednou denně, a to až do 22. srpna.
Hlasování se konalo od 5. do 22. srpna a airBaltic eviduje více než milion hlasů. Zúčastnit se mohli lidé z celého světa bez ohledu na národnost nebo občanství, přičemž hlasovat mohli jednou denně, tedy i opakovaně.
Společnost nyní zveřejnila seznam 48 měst - po 16 z každé pobaltské země - která uspěla.
| Údaj | Informace |
|---|---|
| Počet letadel | 48 |
| Počet měst z každé země | 16 |
| Zúčastněné země | Lotyšsko, Litva a Estonsko |
| Doba hlasování | od 5. do 22. srpna |
| Celkový počet hlasů | více než milion |
| Typ letadel | Airbus A220-300 |
„Lotyšská národní letecká společnost airBaltic s hrdostí oznamuje úspěšné ukončení speciální hlasovací soutěže, která vyzvala účastníky, aby pojmenovali 48 letadel její flotily strojů Airbus A220-300 po oblíbených městech z Lotyšska, Estonska a Litvy,“ uvedla společnost v prohlášení.
„Jsme potěšeni ohromným nadšením a zapojením, které tato soutěž vyvolala,“ uvedl generální ředitel airBaltic Martin Gauss.
České sociální sítě objevily estonskou Kundu
Do čela sekce estonských měst se dostala poté, co si možnosti hlasování všimli čeští uživatelé internetu a na sociálních sítích se zmobilizovali se záměrem hlasovat pro obec na severu Estonska s přibližně třemi tisíci obyvateli a cementárnou.
O existenci ankety se totiž dozvěděli čeští uživatelé sociálních sítí. Zatímco obyvatelé pobaltských států svými hlasy zprvu poslali větší města, jako je lotyšský Daugavpils nebo litevské Druskininkai, zájem Čechů se soustředil na malé estonské městečko Kunda.
Díky masivnímu šíření na všech platformách se městečko vyšplhalo na přední příčky, a výrazně tak zamíchalo původním pořadím.
Češi nečekali ani sekundu a začali hlasovat právě pro Kundu.
Anketa nezůstala bez povšimnutí v Česku a během týdne se začala masivně šířit sociálními sítěmi. A zatímco obyvatelé pobaltských států zprvu hlasovali pro větší města, jako je lotyšský Daugavpils nebo litevské Druskininkai, Češi svými hlasy vystřelili malé estonské městečko Kunda na přední příčky ankety.
Průběžné výsledky ukazovaly výrazný náskok Kundy
Pár dní před koncem hlasování s obřím náskokem vede třítisícový estonský přístav Kunda, před městečkem Püssi, ležícím o něco východněji směrem k ruským hranicím.
Mezi estonskými městy byla Kunda osm dní před kocem hlasování dokonce první.
Ve čtvrtek ráno už mělo přes 72 tisíc hlasů. Následuje ho město Püssi s téměř deseti tisíci hlasy. Pro srovnání, hlavní město Estonska Tallinn bylo až na třetím místě s necelými pěti tisíci hlasy.
| Město | Průběžný údaj |
|---|---|
| Kunda | přes 72 tisíc hlasů |
| Püssi | téměř deset tisíc hlasů |
| Tallinn | necelých pět tisíc hlasů |
V Lotyšsku hlasování vede město Daugavpils, hlavní město Riga je zatím třetí. Také hlavní město Litvy Vilnius je zatím na třetím místě, průběžné hlasování vede lázeňské město z jihu země Druskininkai.
Počet hlasů, který jednotlivá místa získala, už na webu dostupný není.
Proč se konečné počty hlasů nezveřejnily
Absenci počtu hlasů pro jednotlivé obce ve zveřejněném seznamu vítězných jmen v pátek mluvčí letecké společnosti airBaltic Augusts Zilberts ČTK vysvětlil tím, že aktuální skóre bylo relevantní jen během hlasování, kdy mělo povzbudit soutěžení mezi městy.
Konečné pořadí podle počtu hlasů už podle mluvčího není podstatné a ani nebylo hlavní myšlenkou soutěže.
Air Baltic zatím nezveřejnila, zda do výsledků ankety, které byly výrazně ovlivněny českými hlasy, nějak zasáhne.
AirBaltic město Kunda z hlasování nevyřadila
Společnost Air Baltic ve vyjádření citovaném portálem tv3.ee uvedla, že město z hlasování vyřadit nehodlá.
„Společnost Air Baltic nedokáže ovlivnit názvy měst a některé mohou mít v jiných jazycích odlišný význam. Proto město Kunda vyřazovat nebudeme a může se tak stát, že zvítězí,“ cituje televize zástupce aerolinek.
Úspěch Kundy mluvčí aerolinek komentoval zdrženlivě.
„Skutečnost, že názvy mohou mít v různých jazycích různé významy, je nevyhnutelná. Není pochyb, že v různých jazycích lze také nalézt jiné názvy měst nebo jednoduchá slova, která mají zdánlivě kontroverzní významy nebo fonetické podobnosti,“ sdělil Zilberts.
Jedno z letadel společnosti Air Baltic možná ponese jméno Kunda podle nevelkého estonského městečka.
Jména vybraných měst se na letounech začnou objevovat od příštího roku.
Kde Kunda leží a čím je známá

Kunda je malé přístavní město v severoestonském kraji Lääne-Virumaa.
Leží převážně na levém břehu stejnojmenné řeky, asi 2 kilometry od jejího ústí do Finského zálivu přibližně 100 kilometrů východně od Tallinnu.
Má kolem tří tisíc obyvatel, zhruba třetinu tvoří etničtí Rusové.
Počet obyvatel od roku 1989 klesá.
První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 1241.
Kunda, ležící na severu Estonska, je známá především díky své cementárně a v posledních letech se stává oblíbeným turistickým cílem, zejména pro Čechy a Slováky.
Od roku 1870 jihovýchodně od centra města funguje největší estonská cementárna.
Hlasování připomnělo Baltský řetěz
Anketu vyhlásily Air Baltic na oslavu 35. výročí Baltského řetězu, což byla pokojná politická demonstrace, která proběhla 23. srpna 1989 ve třech baltských zemích, okupovaných tehdy Sovětským svazem.
Společnost soutěž vyhlásila u příležitosti 35. výročí od takzvané Baltské cesty, někdy zvané Baltský řetěz, kdy 23. srpna 1989 asi jeden a půl milionu až dva miliony lidí vytvořily 600 kilometrů dlouhý lidský řetěz mezi estonským Tallinnem přes lotyšskou Rigu až k litevskému Vilniusu.
Odhadem dva miliony lidí tehdy vytvořily lidský řetěz dlouhý přibližně 600 kilometrů, aby ukázaly soudržnost tří pobaltských národů.
Poklidnou akcí chtěli demonstrovat vůli po nezávislosti na Sovětském svazu.
největší protest v historii SSSR: Baltský řetěz
Konečné výsledky hlasování tak podle společnosti neměly představovat pouze soutěž o největší nebo nejznámější města, ale měly připomenout historii a význam společné události pobaltských národů.
Český humor má podobné precedenty
Čechům není humor cizí.
Podobný případ už Česko zažilo v roce 2005, kdy při volbě největší osobnosti české historie Češi propašovali do hlasování neexistujícího génia Járu Cimrmana.
Server iDnes.cz připomněl, že humorné zasahování do anket není Čechům cizí.
V roce 2005 například propašovali do volby největší osobnosti země neexistujícího génia Járu Cimrmana.
Česká televize ho však nakonec z hlasování vyřadila.