Bilance cestovního ruchu zachycuje příjmy a výdaje spojené s mezinárodním cestovním ruchem a ukazuje, jak cestování ovlivňuje ekonomiku Česka. Do příjmů z mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků.
Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava. Do výdajů z turismu se zahrnují útraty za dovolenou Čechů v zahraničí. Rozdíl mezi příjmy a výdaji představuje saldo platební bilance cestovního ruchu.
Co bilance cestovního ruchu sleduje
Report obsahuje statistiky platební bilance na čtvrtletní bázi v letech 2012 až 2026. Více informací o běžném účtu platební bilance jsou k dispozici na stránkách České národní banky.
Bilance umožňuje porovnat, kolik prostředků do české ekonomiky přinášejí zahraniční návštěvníci a kolik naopak odtéká v důsledku cest českých občanů do zahraničí. Kladné saldo znamená, že příjmy z cestovního ruchu převyšují výdaje, zatímco záporné saldo ukazuje opačný poměr.
| Ukazatel | Význam |
|---|---|
| Příjmy z cestovního ruchu | Náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků v České republice |
| Výdaje cestovního ruchu | Útraty českých občanů za dovolenou v zahraničí |
| Saldo cestovního ruchu | Rozdíl mezi příjmy a výdaji |
Vývoj bilance v prvním čtvrtletí
Příjmy 35,2 mld. Kč, výdaje 34,7 mld. Kč. Tak vypadala platební bilance cestovního ruchu v letošním 1. čtvrtletí. V praxi to znamená kladný zůstatek tzv. účtu turismu ve výši 463 milionů Kč.
Cestovní ruch tak opět pozitivně ovlivňuje ekonomiku Česka. Příjmy z cestovního ruchu v letošním prvním čtvrtletí byly o cca 14,2 mld. vyšší než ve stejném období loni a dokonce o 24 mld. vyšší ve srovnání s 1. kvartálem 2021.
Čísla před pandemií covidu-19 však ještě nedosáhly. Porovnáme-li poslední známou statistiku s lednem, únorem a březnem 2019, rozdíl je cca -4,5 mld. Kč.
| Období | Saldo platební bilance cestovního ruchu |
|---|---|
| 1. čtvrtletí letošního roku | 463 milionů Kč |
| 1. čtvrtletí 2019 | 6,8 mld. Kč |
| 1. čtvrtletí 2021 | -851 milionů Kč |
| 1. čtvrtletí 2022 | cca -2,3 mld. Kč |
Saldo platební bilance cestovního ruchu za letošní 1. čtvrtletí dosáhlo 463 milionů Kč. Nejvíc v plusu bylo před pandemií koronaviru, kdy se jednalo o 6,8 mld. Kč. O rok později zůstatek klesl na cca 4,4 mld. Kč a v roce 2021 na -851 milionů Kč. Loni, tzn. za první tři měsíce 2022, bylo saldo dokonce cca -2,3 mld.
Výdaje na cestovní ruch letos v 1. čtvrtletí činily 34,7 mld. Kč, v předkoronavirovém období 2019 byly cca 32,9 mld. Kč.
Příjmy a výdaje v období po pandemii
Zatímco v roce 2021 byly příjmy Česka z cestovního ruchu 66,8 mld. Kč, rok předtím se jednalo o 83 mld. Kč. V předcovidovém roce 2019 byly 167 mld.
Výdaje na cestovní ruch loni činily 116 mld. Kč, meziročně to znamená o 46 mld. více, ve srovnání s předkoronavirovým obdobím 2019 byl stav -19 mld Kč.
Saldo platební bilance cestovního ruchu, srovnáme-li roky 2019, 2020, 2021 a loňský, bylo nejvíc v plusu před pandemií koronaviru. Dosáhlo 32,4 mld. Kč. O rok později kleslo na 5 mld. Kč a v roce 2021 bylo dokonce záporné, a to -3,1 mld. Kč.
| Rok | Příjmy z cestovního ruchu | Saldo platební bilance cestovního ruchu |
|---|---|---|
| 2019 | 167 mld. | 32,4 mld. Kč |
| 2020 | 83 mld. Kč | 5 mld. Kč |
| 2021 | 66,8 mld. Kč | -3,1 mld. Kč |
| 2022 | - | - |
I když loni výrazně víc než dřív po Česku cestovali domácí turisté a hostů z okolních států už bylo téměř stejně jako před pandemií covidu-19, stále chyběli a chybí bonitnější turisté ze vzdálených zemí, zejména z Asie.
Situaci pomohou změnit přímé dálkové lety, na jejichž obnovení či novém zavedení spolu s Letištěm Praha usilovně pracujeme.
Vývoj ve třetím čtvrtletí
O víc než 17 mld. Kč vzrostly meziročně příjmy České republiky (ČR) z mezinárodního cestovního ruchu. Zatímco loni ve třetím čtvrtletí byly zhruba 18,9 mld. Kč, letos ve stejném období dosáhly cca 36,2 mld. Kč.
V kladných hodnotách je i saldo cestovního ruchu, a to 3,8 mld. Kč.
Výdaje cestovního ruchu v letošním třetím čtvrtletí byly cca 32 mld. Kč, tedy o 2 mld. Kč nižší než ve stejném období v roce 2019. Zahrnují se do nich útraty za dovolenou Čechů v zahraničí.
| Ukazatel | Hodnota |
|---|---|
| Příjmy ve třetím čtvrtletí loni | zhruba 18,9 mld. Kč |
| Příjmy ve třetím čtvrtletí letos | cca 36,2 mld. Kč |
| Meziroční nárůst příjmů | o víc než 17 mld. Kč |
| Saldo cestovního ruchu | 3,8 mld. Kč |
| Výdaje ve třetím čtvrtletí letos | cca 32 mld. Kč |
Saldo platební bilance, srovnáme-li třetí čtvrtletí 2019, 2020, 2021 a letos, bylo nejvíc v plusu před pandemií covidu-19. Dosáhlo 9 mld. Kč. O rok později kleslo na 1,5 mld. Kč a loni bylo dokonce záporné, a to téměř -1 mld.
Za vývoj platební bilance cestovního ruchu a záporné saldo příjmů a výdajů v roce 2021 mohly především restrikce spojené s pandemií covidu-19.
Výdaje zahraničních návštěvníků
Zahraniční turisté utratili v ČR v letošním třetím čtvrtletí průměrně 1 905 Kč na osobu a den. Ve srovnání s rokem 2019 to bylo o 200 Kč méně.
Zahraniční turisté loni v Česku utratili průměrně 1 907 Kč na osobu a den. Ve srovnání s rokem 2019 to bylo zhruba o 300 Kč na osobu a den méně.
Současný vývoj příjmů a výdajů z cestovního ruchu odpovídá tomu, že v České republice stále chybí zahraniční turisté, kteří bývají bonitnější.
Ve srovnání s předcovidovým rokem jich letos v říjnu přijelo o 25 % méně.
Země s největším podílem na příjmech
Největší příjmy z cestovního ruchu mělo v letošním 1. čtvrtletí Česko díky hostům z Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska a Velké Británie. A v TOP 15 se umístila také Jižní Korea.
Nejvíc se loni na příjmech Česka z cestovního ruchu podílela Ukrajina, šlo o téměř 42 mld. Kč. Následovalo Německo se 17,7 mld. Kč a Polsko s 12,3 mld. Kč. Do pomyslné TOP 5 se dostalo Slovensko s 12,3 mld. Kč a Spojené státy americké s cca 3 mld.
| Země | Příjmy Česka z cestovního ruchu |
|---|---|
| Ukrajina | téměř 42 mld. Kč |
| Německo | 17,7 mld. Kč |
| Polsko | 12,3 mld. Kč |
| Slovensko | 12,3 mld. Kč |
| Spojené státy americké | cca 3 mld. Kč |
Zatímco u Ukrajiny výsledek velmi souvisí s aktuální válečnou situací, ostatní země patří dlouhodobě mezi ty, jejichž turisté do Česka jezdí nejčastěji.
Potvrzuje se, že návrat zahraničních turistů velmi souvisí i s leteckým spojením. V březnu začala létat přímá linka Praha - Soul, návštěvníků z dané země přibylo, což zvýšilo tuzemské příjmy z turismu.
Týká se to nejen turistů z Jižní Koreje, ale také například hostů z Tchaj-wanu. Linka Praha - Tchaj-Pej má začít létat v červenci.
Cestovatelé z ciziny jsou důležití pro všechny regiony Česka, utrácejí u nás víc.
Vztah bilance k návštěvnosti ubytovacích zařízení
V druhém kvartálu 2026 bylo v organizacích destinačního managementu (DMO) na území České republiky zaznamenáno 6,4 milionů příjezdů a 15,1 milionů přenocování. Průměrná délka pobytu dosáhla 3,38 dne, což potvrzuje stabilní zájem o domácí i zahraniční cestování v rámci jednotlivých turistických oblastí.
Report přináší komplexní pohled na vývoj cestovního ruchu v jednotlivých krajích České republiky. Zaměřuje se na intenzitu cestovního ruchu, tedy počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních na počet obyvatel, a na hustotu cestovního ruchu, tedy počet přenocování na 1 km².
Data za roky 2017 až 2025 potvrzují, že třetí čtvrtletí (červenec-září) je dlouhodobě nejvýznamnějším obdobím z hlediska návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení.
Například v roce 2024 bylo ve 3. čtvrtletí zaznamenáno přes 7,7 milionu příjezdů a více než 21 milionu přenocování, což představuje absolutní vrchol sezóny.
Kapacita hromadných ubytovacích zařízení
V roce 2024 bylo v České republice evidováno celkem 10 012 hromadných ubytovacích zařízení.
Z hlediska kategorie jednoznačně dominovaly penziony (4 210), následované tříhvězdičkovými hotely (1 475), ostatními HUZ (1 473) a čtyřhvězdičkovými hotely (857).
Nejvyšší kapacitou ubytovacích zařízení disponoval Jihočeský kraj (1 241), následovaný Královéhradeckým krajem (1 096) a Jihomoravským krajem (995).
Metodické ukazatele využití ubytovacích zařízení
Čisté využití lůžek se dle metodiky ČSÚ vypočítá jako podíl počtu přenocování za sledované období a součinu průměrného počtu lůžek k dispozici s počtem provozních dnů.
Výsledná hodnota je uvedena v procentech, tj. násobena 100.
Využití pokojů se vypočítá jako podíl počtu realizovaných pokojodnů.
Report zobrazuje statistiky příjezdů zahraničních a domácích turistů do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) a hotelů, čisté využití lůžek, pokojů a počet konferencí konaných v hotelech se zaměřením na Prahu.
Hotelový segment a mezinárodní srovnání
Publikace Vývoj příjezdů a přenocování v hotelech nabízí detailní přehled o vývoji cestovního ruchu v České republice.
V reportech jsou sledovány příjezdy i přenocování hostů v hotelech, přičemž údaje jsou rozděleny na rezidenty a nerezidenty a doplněny o meziroční změny (YOY).
Benchmark Report for the V4 countries and Austria provides a comparison of the development of collective accommodation establishments in the V4 countries and Austria over the period 2019-2025, based on the number of arrivals, overnight stays, and average length of stay.
Report Benchmark HUZ zemí V4 a Rakouska přináší srovnání vývoje hromadných ubytovacích zařízení v zemích V4 a v Rakousku v letech 2019-2025 na základě počtu příjezdů, přenocování a průměrné doby pobytu.
Všechny sledované země zaznamenaly výrazný pokles návštěvnosti v období pandemie a následné oživení, avšak s odlišnou dynamikou.
Význam satelitního účtu cestovního ruchu
Satelitní účet cestovního ruchu je světově uznávaným systémem, který umožňuje mezinárodní srovnávání výkonnosti cestovního ruchu.
Je podporován všemi významnými mezinárodními organizacemi v oblasti cestovního ruchu (EUROSTAT, OECD, UN Tourism).
Na národní úrovni je nezastupitelným analytickým a informačním podkladem pro rozhodování státních orgánů a odborné veřejnosti.
Jeho základ tvoří deset vzájemně propojených tabulek na roční bázi.
Další údaje související s ekonomickým přínosem cestovního ruchu
V roce 2025 navštívilo turistická informační centra (TIC) v České republice více než 10 milionů návštěvníků, což představuje nárůst oproti předchozím letům.
Největší zájem byl zaznamenán v Středočeském kraji (1,18 mil.), následovaném Hlavním městem (1,10 mil.) a Jihomoravským krajem (1,08 mil.).
Silnou pozici si udržují také Královéhradecký kraj, s návštěvností nad 1 mil. osob.
Report obsahuje přehled částek vybraných jako poplatek z pobytu na území České republiky za roky 2020 až 2025.
V databázi na poslední stránce reportu lze pomocí filtru zobrazit poplatky za jednotlivé okresy a obce.
V roce 2024 bylo v lázeňské péči přijato 327 334 pacientů, kteří vykázali 5 183 604 ošetřovacích dnů, průměrná ošetřovací doba dosáhla 15,84 dne.
Nejvyšší podíl přijatých pacientů připadl na Karlovarský kraj, který současně nesl největší podíl ošetřovacích dnů a vyznačoval se i výrazným podílem cizinců mezi přijatými.

Zdroje a interpretace dat
Vyplývá to z přehledu platební bilance cestovního ruchu Česka, který na základě údajů České národní banky připravil Institut turismu České centrály cestovního ruchu - CzechTourism.
Data pro tyto reporty byla čerpána z Českého Statistického Úřadu.
Pozn.: Data za předchozí období jsou podle ČSÚ revidována v květnu následujícího roku. Data vydaná za rok 2023 budou revidována v květnu 2024.
tags: #bilance #cestovniho #ruchu